.:: ANNA MARIA JOPEK ::. ID.::

GŁOS FANA: recenzja płyty "Farat"


Anna Maria Jopek - FARAT

FARAT audio
Universal Music 2003

album otrzymał status ZŁOTEJ PŁYTY

Lista utworów:
1. Wszystkie cnoty
2. Szepty i łzy
3. Jeżeli chcesz
4. Bandoska
5. Nim słońce wstanie
6. Czarne słowa
7. Dłoń zanurzasz we śnie
8. Zanim zasnę
9. Nienasycenie
10. Confians
11. Upojenie
12. Leszek Intro
13. Cyraneczka
14. Możliwe
15. Ale jestem
16. Piosenka dla Stasia

Teksty piosenek...


Anna Maria Jopek - FARAT DVD

FARAT DVD
Universal 2003

album otrzymał status PLATYNOWEJ PŁYTY

Lista utworów:
1. Cichy zapada zmrok
2. Wszystkie cnoty
3. I o co tyle milczenia
4. Licho
5. Jeżeli chcesz
6. Szepty i łzy
7. Tam, gdzie nie sięga wzrok
8. Bandoska
9. Na dłoni
10. Nim słońce wstanie
11. Bzim intro
12. Czarne słowa
13. Dłoń zanurzasz we śnie
14. Zanim zasnę
15. Nienasycenie
16. Confians
17. Upojenie
18. Leszek intro
19. Cyraneczka
20. Możliwe
21. Piosenka dla Stasia
22. Joszko Broda
23. Ja wysiadam
24. Ale Jestem
25. Cichy wielbiciel
26. Na całej połaci śnieg

DODATKI:
Rozmowa z Anią, Video Możliwe, Dokument "Poza sceną", Komentarze do piosenek. Seria filmów niezależnych: "Bzim Around The World" (zabawne fragmenty z trasy koncertowej.

BOX ANNA MARIA JOPEK

FARAT (box) / Z PAMIĘCI
Universal 2003

Box zawiera:
- płytę "Farat" audio
- koncert DVD "Farat" (bez dodatków)
- płytę koncertową "Z pamięci"
- kalendarz na rok 2004

Błękitna opowieść Anny Marii Jopek.

”Wszystkie cnoty” - Pojedyncze dźwięki, ich opadanie, nostalgia. Bas, przez moment trasowy rytm. Ciekawy, intrygujący moment, zdwojenia głosu przez szept. Wokalizy przywołują klimaty płyt Pata Metheny. Chcę słuchać dalej muzyki i słów.

„Szepty i łzy” - Gitara jak wieczne wędrowanie, jak podróż. Tęsknota. Rozmowa możliwa tylko z jednym. Bo któż zrozumie rozłąkę? Saksofon pozwala na chwile myślom płynąć powietrznie, jesiennie. Drive, rytm ciągnie do przodu. Znakomicie położona paleta rytmu.

”Jeżeli chcesz” - Początek z poetyki Stinga. Wspaniałe liryczne dialogi głosu wokalistki i gitary. Współgranie, współbrzmienie. Marek Napiórkowski jak nikt, potrafi podkreślić dźwiękami klimat, który rozpościera głos wokalistki. Wyczucie. To ich szczególne porozumienie. Bytowanie na jakiś falach tajemnych. Magnetyzm sprawia, że utwór staje się tak bardzo każdemu bliski. Jest szczerą rozmową. Instrumenty snują wspólną opowieść. „Tylko nie każ mi czekać” na kolejny utwór o jeden dzień dłużej.

”Bandoska” - Rytm początku to odchodzenie, stąpanie, monotonia wieczoru. Odmalowany dźwiękiem zachód. Perkusja z gitarą to zmaganie się nocy z dniem. Perkusja to nieustępliwy rytm nadchodzącej nocy. Zmrok próbuje rozproszyć gitara, słonecznie jasnymi błyskami dźwięków. Następuje forte, prawie okrzyk. Zwycięża głos Anny Marii. Nadzieja na powrót słońca. Z świetlistych promieni utkana ścieżka kolejnego wspaniałego utworu na tej płycie.

„Nim słońce wstanie” - Skradająca się najpierw i nabierająca tempa wspaniała solówka saksofonu H. Miśkiewicza. Błyskotliwa, grana z lekkością rodzącego się światła. Żywioł ekspresja przyprawiająca o dreszcz. Wspaniały popis – brylant, solo Cezarego Konrada na trójkącie. Smaczek. Brawo. Śpiewanie nie zgaśnie z końcem utworu. Zapewniam.

”Czarne słowa” - Otuleni głosem, by nie zgasło w nas to, o czym A. M. Jopek śpiewa. Byśmy nie marzli od patrzenia w oko studni. Beznamiętni. Bo jeśli nie ma w nas odrobiny szaleństwa ryzyka, to cóż? Okarynowe dźwięki jak w „Niebieskim” Krzysztofa Kieślowskiego... Miłość i kolory płyty „Farat” błękitne, w środku odcienie czerwieni. Bas kołysze lekkim reggae. Nie zmarzniemy w szukaniu miłości, okryci jej dźwiękami. Dojdziemy, spotkamy ją.

”Dłoń zanurzona we śnie” - Dźwięki gitary mają tu coś z Johna Scofielda, by potem przejść w klimaty bliskie Al Di Meoli. Prawie na koniec unison z fortepianem. Pełna życia i energii kompozycja tchnąca ożywczym duchem. Magiczny taniec gitary i jego powtarzany fragment.

„Zanim zasnę” - Nostalgiczny bas i saksofon przepięknie, przecudownie stwarzają klimat. Zamyślone stąpanie po śladach dźwięków, na brzeg snu. Kobieca ballada prośby, czekania. Czucia całym ciałem. Tęsknoty całym ciałem...

„Nienasycenie” - Rytm nienasycenia, pragnienia, dopełnia fortepian. Zachłanność udziela się. Zachłanność na harmonię następujących po sobie dźwięków fortepianu Leszka Możdżera. Jego gra plastyczna, ekspresyjna porywająca. I perkusja na pełnych obrotach. Płomienie. Dreszcze. Znieruchomiałem. Czas się rozciągał, a Możdżer mieścił się gdzieś między sekundami, ułamkami sekund. Jak władca pierścienie czasu, choć przez moment. Perkusja dopełniła odwieczny zew, głos nienasycenia czasem, miłością. Czas, czas, gdzie podział się czas? Wirtuozeria Konrada i Możdżera.

”Upojenie” - Utwór z duszą, charyzmą. Prowadzi, opowiada kobiecość, opisuje to co w niej. Jest taka pieśń intymna czuła, to „Upojenie” przechodzące w „Intro” Leszka Możdżera.

„Możliwe” - Refleksja nad tym, co ją prowadzi w to, że jest. O zaufaniu, nadziei, miłości. O przemianie czasu, świata, już od teraz. Rozmawia ze mną. Słucha. Muzyka z dźwięków Jopek.

”Ale jestem” - Muzyka w nas, muzyka w A. M. Jopek, o czym gra? O tym, że muzyką zaklina, oszukuje czas, że jest. Jest „Farat”.

”Piosenka dla Stasia” - Miłość wypełnia się w rodzącym się życiu. W odradzających, powracających w nas dźwiękach płyty „Farat”. Wiecznie zielonym, wiecznie błękitnym „Farat”. Według mnie najlepsza płyta roku 2003.

Artur Maciak
WIĘCEJ O FARACIE:

Zdjęcia z koncertu Farat - 14 maja 2003r.

Relacja z koncertu

O płycie...

BOX FARAT: płyta audio, dvd + kalendarz

Teczka "Farat" na Midem - płyta kolekcjonerska

(c) ANNA MARIA JOPEK MUSIC