.:: ANNA MARIA JOPEK ::. ID.::

DYSKOGRAFIA: Secret


Anna Maria Jopek - Secret

SECRET
Emarcy/Universal 2005

album otrzymał status ZŁOTEJ PŁYTY

Lista utworów:
1. I Burn For You
2. Don't Speak
3. Insatiable
4. Cherry Tree
5. Secret
6. The Wind
7. Moondance
8. A Thousand Years
9. Until You Sleep
10. Only Water
11. All The Virtues

Teksty piosenek...

TELEDYSKI:

Don't speak'

Don't speak

SESJE ZDJĘCIOWE:


„Secret” to drugi, po „Barefoot”, międzynarodowy album wydany przez Annę Marię Jopek na specjalne zlecenie EmArcy (Universal Music). Jak podkreśla Andrzej Puczyński, szef Universal Music Polska „Max Hole, Tony Swain I Wulf Mueller, najważniejsze postaci w Universalu w Anglii posłuchali płyt Ani. Dostaliśmy propozycję, by zaprezentować ją na świecie. To rzadki przywilej. Zazwyczaj trzeba się długo ubiegać o taką szansę, a tymczasem tu idea wyszła od nich.” Warto podkreślić, iż album ten w ogóle nie miał ukazać się w Polsce z uwagi na obawy przed krytyką polskiej prasy, tym bardziej, że wokalistka miała już gotową nową, polskojęzyczną płytę „Niebo”, której premiera w związku z wydaniem „Secret” przesunęła się na jesień 2005. Jednak ze względu na stałych polskich słuchaczy muzyki AMJ postanowiono, że "Secret" znajdzie się i na polskim rynku.

krążęk SECRET Całość płyty nagrana jest w języku angielskim, otwiera ją cover piosenki Stinga & Police „I burn for you” (1). Jak przyznaje AMJ to właśnie ta piosenka obok „A thousand years” (8) sprawiła jej najwięcej trudności z uwagi na ogromny sukces, które odniosły śpiewane przez ich autora. Krążek promuje utwór „Don’t Speak” (2), pierwotnie wykonywany przez No Doubt, tu Ania zaproponowała go w wersji bossanovy. Do tej piosenki został nakręcony teledysk promocyjny. Ostatnim coverem na płycie jest dobrze wszystkim znana „Moondance” (7) Van Morrisona. Anna Maria Jopek i Marcin Kydryński przedstawili na tej płycie zagranicznemu słuchaczowi również swoje własne piosenki w wersji angielskiej. Insatable (3) to tytułowa piosenka z płyty „Nienasycenie”, kolejna „Cherry tree” to odpowiednik „Licha” z tej samej płyty. Z „Nienasycenia” usłyszeć możemy także po angielsku „I pozostanie tajemnicą” jako „Secret” (5), nastrojową „On wszystko o nas wie” zatytułowaną „The wind” (6), a także „Bo wcale nie trwa” tu „Only water” (10). Na krążku znalazła się także „Wigilijna kołysanka” w tłumaczeniu „Until you sleep” (9) i wiersz Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej „Wszystkie cnoty” / „All the virtues”. „Secret” był nagrywany zarówno w Warszawie jak i londyńskich studiach. Przy albumie pracowali stali muzycy grający z Anią. Ciekawostką dla wszystkich fanów może być fakt, że Anna Maria Jopek sama akompaniowała sobie na fortepianie w utworach „I burn for you” oraz „A Thousand years”.

Jak przyznaje AMJ, wydając „Secret” nie ma zamiaru podbić światowego rynku muzycznego „To, co robię, jest skierowane do szczególnego, raczej wyrafinowanego słuchacza i nigdy nie będzie aż tak popularne.”

Don't Speak SINGLE:

ROK WYDANIA: 2005
STATUS: singiel promo copy

Lista utworów:
Don't speak [radio edit] 3:43
Don't speak [album version] 4:43

(c) ANNA MARIA JOPEK MUSIC