.:: ANNA MARIA JOPEK ::.

DYSKOGRAFIA: Szeptem
Szeptem
Mercury/PolyGram 1998

Lista utworów:

CD1 Szeptem
1. Moja i twoja nadzieja
2. Dwa serduszka cztery oczy [.mp3]
3. Czas rozpalić piec [.mp3]
4. Cichy zapada zmrok
5. Bandoska
6. Szeptem [.mp3]
7. Bezsenna noc [.mp3]
8. Oddalasz się
9. Samba przed rozstaniem
10. Pocałunki
11. Gram o wszystko
12. Jeszcze poczekamy

CD 2 Koncert
1. Do widzenia, Teddy
2. Panienka z temperamentem
3. Dla ciebie jestem sobą
4. W polu lipeńka
5. Czas rozpalić piec
6. Jej portret
7. Ludzkie gadanie
8. Zielono Mi
9. Kołysanka rosemary
10. Samba przed rozstaniem
11. Ach śpij kochanie

Album "Szeptem" jest podsumowaniem ważnego etapu w muzyce Anny Marii Jopek. Od recitalu "Po Polsku" na Jazz Jamboree 1996, przez Festiwal Eurowizji aż do spotkania z największymi postaciami jazzowej sceny tej części świata na scenie Filharmonii Narodowej w Warszawie. Pomysł zrodził się z fascynacji jedną z najpiękniejszych płyt wokalnych wszechczasów. Ella Fitzgerald w duecie z fortepianem. Grał Paul Smith. Muzykę tą wykorzystano w filmie "Let No Man Write My Epitaph" z 1960 roku i wydano następnie na płycie "The Intimate Ella". Zaprosiliśmy do współpracy naszego przyjaciela Bogdana Hołownię. Postanowiliśmy nagrywać ballady, jak na ukochanej płycie Elli Fitzgerald. Duet Anny Marii Jopek i Bogdana Hołowni wydawał się najlepszym hołdem dla Elli i wymarzoną fakturą. Wówczas nie mówiliśmy jeszcze o płycie. Dopiero po powrocie Ani z Dublina z Konkursu Eurowizii pojawiła się szansa na większe produkcje. Ostatecznie wydania tego albumu podjęła firma Microsoft, od dawna kibicująca Annie Marii Jopek.Wtedy też, z obawy przed jednorodnością, pojawiła się sekcja i soliści. Mam nadzieję, że z pomocą pięknych tekstów piosenek napisanych po polsku powstała kompletna opowieść. Zrodził się wówczas także projekt nadzwyczajnego koncertu, którego fragmenty znalazły się na tej płycie.

1. Moja i twoja nadzieja
(Katarzyna Nosowska / Piotr Banach)

Kasia Nosowska, najciekawsza jak sądzę autorka rockowej sceny śpiewała tę piosenkę w duecie z Edytą Bartosiewicz na płycie Fire zespołu Hey w 1993. Ania sięgnęła po nią w swym recitalu podczas Jazz Jamboree '96. Już po nagraniu utworu na Szeptem, piosenka stała się hymnem akcji pomocy dla ofiar tragicznej powodzi w południowej Polsce. W wielkim koncercie charytatywnym, 19 lipca 1997 roku zatytułowanym Moja i Twoja Nadzieja wystąpiły najważniejsze postaci muzyki popularnej, wśród nich Anna Maria Jopek w akustycznym duecie z Robertem Amirianem. wróć

2. Dwa serduszka cztery oczy
(piosenka ludowa, opr. Mira Zimińska-Sygietyńska, Tadeusz Sygietyński)

Dawna piosenka ludowa przypomniana przez zespół Mazowsze. Pierwszą i jedyną jazzową wersję utworu słyszałem przed laty w klubie Remont na koncercie "Absolwenci Berklee College of Music". Śpiewała Grażyna Auguścik. Grażyna nagrała potem "Dwa Serduszka" na płytę "Don't Let Me Go". Ania nie śpiewała tego nigdy wcześniej, choć oczywiście znała tę piosenkę z rodzinnego domu. Ta wersja to jedyny istniejący take, zagrany bez próby nocą 27 grudnia 1996.

wróć

3. Czas rozpalić piec
(Jan Wołek / Włodzimierz Nahorny)

Jak napisał Michael Bourne w "Down Beatcie" w lutym '97: Nahorny to Jobim i Legrand w jednym. Tę piosenkę śpiewała Łucja Prus w zaskakującym duecie z Januszem Stroblem. Nahorny podobno namawiał Janusza tygodniami na ten wokalny debiut. Pozwoliliśmy sobie na drobne zmiany w tekście Jana Wołka, żeby brzmiał delikatniej. Nagranie ze studia M1, z ostatnich dni grudnia 1997.

wróć

4. Cichy zapada zmrok
(tradycyjny)

Nie wiem, jaki tytuł ma ta pieśń naprawdę. Dobrzy ludzie śpiewali ją przed laty przy ogniskach.

wróć

5. Bandoska
(piosenka ludowa, opr. Mira Zimińska-Sygietyńska, Tadeusz Sygietyński)

Tu z kolei tajemniczy tytuł jest niespodzianką. Każdy zna ten piękny temat ludowy: "Zachodźże Słoneczko". Podobno prezenter radiowy, który nadał tę piosenkę w ostatnich dniach śmiertelnej choroby Stalina został natychmiast aresztowany. Ania zaaranżowała "Bandoskę" na Jamboree '96. Nagranie z 28 grudnia '96.

wróć

6. Szeptem
(Jacek Korczakowski / Jerzy Abratowski)

Prawdziwy standard. Ludmiła Jakubczak nagrała w 1961 jego pierwszą wersję, w aranżacji kompozytora i męża, Jerzego Abratowskiego. Tragiczna to była para. On prowadził samochód w listopadową noc 1961 roku, zaledwie kilka miesięcy po nagraniu Szeptem, kiedy schwytani w długie światła ciężarówki rozbili się w drodze powrotnej z Łodzi do Warszawy, wracając z programu telewizyjnego mojego ojca. Ludmiła zginęła tamtej nocy a Abratowski w 1989 roku został zastrzelony w Los Angeles, zabłąkaną kulą. W wersji Ani niebywałe solo Henryka. Już pierwsze ścięło nas z nóg. Mogę lepiej, mruknął Henio i nie wstając z krzesła zagrał drugie. To jest to drugie solo.

wróć

7. Bezsenna noc
(Marian Hemar / G. Cioffi)

Tę piosenkę nagrała Mira Zimińska na przełomie 1959 i 1960 roku na płytę, której producentem muzycznym był Jerzy Wasowski. Z początku miała to być jedynie audycja radiowa. Maria Wasowska, zachwycona rezultatem prób, zasugerowała powstanie płyty. Zimińska nagrywała w radiowym studio M1, tym samym, w którym blisko czterdzieści lat później kończyliśmy pracę nad "Szeptem". Ania po raz pierwszy zaśpiewała "Noc" na Jamboree, zmieniając układ tekstu Hemara. Nagranie z 27 grudnia 96 pozostaje przy jej wersji.

wróć

8. Oddalasz się
(Agnieszka Osiecka / Jerzy Matuszkiewicz)

Jedna z bardziej przejmujących piosenek Agnieszki Osieckiej. Kompozytorem jest Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz, "Meloman" i as tematów filmowych. Pan Jerzy skomponował temat dla siebie i grał wyimprowizowując dodatkową linię melodyczną. Usłyszała melodię Osiecka i napisała słowa nie tylko do tematu, ale i do improwizacji "Dudusia". Zespół "Novi" (później "Novi Singers") nagrał tę piosenkę dla radia, w studio M1, które wiele lat później miało otrzymać imię Agnieszki Osieckiej. Produkował Jan Borkowski. Niech wyznawcy "Czterdziestolatka" lub "Stawki Większej Niż Życie" nie myślą, że Duduś nie bywa lirykiem. Ta wersja jest, zdaniem Ani najdoskonalszym momentem jej muzycznej przyjaźni z Bogdanem i ulubionym fragmentem płyty.

wróć

9. Samba przed rozstaniem
(Jonasz Kofta / Baden Powell)

Tak piękny tekst Kofty, że piosenka właściwie stała się polska. Jedyne i zjawiskowe wykonanie Hanny Banaszak z Januszem Stroblem. Pamiętam noc w hotelu w Opolu, czerwiec 1988. Popłakałem się, słuchając transmisji występu Hanny z pobliskiego amfiteatru. To wielki honor i zapewne tupet sięgać po gitarę w tym utworze, po Januszu. Wielki zaszczyt zagrać z moimi mistrzami.

wróć

10. Pocałunki
(Agnieszka Osiecka / Włodzimierz Nahorny)

Ten temat znany jest również pod tytułem "Dawne Zabawne". O ile wiem jedyna, a z pewnością jedyna w swoim rodzaju, była interpretacja Magdy Umer. Piosenka wymuszona na Nahornym z kobiecym wdziękiem przez Umer i Osiecką wraz z wieloma innymi utworami. Pozostałe, z wyjątkiem chyba "Na strychu w Łomiankach", trafiły do szuflad obu pań i wciąż czekają na premierę. wróć

11. Gram o wszystko
(Wojciech Młynarski / Jerzy Wasowski)

Kto wie, czy muzycznie nie najdoskonalsza, późna piosenka Jerzego Wasowskiego, z fenomenalnym tekstem Wojciecha Młynarskiego. Śpiewała ją zawsze Ewa Bem z Andrzejem przy fortepianie. Będąc właśnie z Andrzejem w studiu nie mogliśmy stracić tej możliwości. Ile chcesz? Spytał. To ja powinienem pytać Ciebie Ile chcesz! Ale wiem, o co pytasz - trzy minuty proszę. Andrzej siadł i zagrał.

wróć

12. Jeszcze poczekamy
(Bronisław Brok / Jerzy Wasowski)

Jerzy Wasowski skomponował muzykę do jednego z najpiękniejszych polskich tekstów w kwietniu 1961.. Bronisław Brok poeta - fotoreporter napisał jeszcze z Wasowskim popularną pieśń "Po Ten Kwiat Czerwony". Pierwsza śpiewała "Jeszcze Poczekajmy" Rena Rolska. Naszą inspiracją była wersja Magdy Umer z płyty "Wszystko Skończone" z 1994 roku. To pierwszy raz, kiedy Ania akompaniowała sobie przy fortepianie. Nagranie z czerwca 1997.

wróć

(c) ANNA MARIA JOPEK MUSIC